Základné pravidlá pri pokládke zámkovej dlažby
Pridané: 1.10.2023 20:42:57 Počet zobrazení: 436
01 Október 2023
ZEMNÉ PRÁCE
Zemné práce sú prvou fázou akejkoľvek výstavby. Cieľom je vytvoriť urovnanú a riadne zhutnenú pláň pripravenú pre vykonanie podkladových vrstiev budúcej dláždenej plo- chy. Zemné práce vykonávame za vhodných klimatických podmienok, v období, keď nemrzne, neprší a zemina nie je premočená. Pri výkopových prácach majme na pamäti, že každú zbytočne odstránenú zeminu musíme nahradiť a ná- sledne doplniť drahým kamenivom, ktoré navyšuje finančný rozpočet celej stavby.
PODKLADOVÉ VRSTVY A PIESKOVANIE
Z hľadiska výslednej a nadčasovej kvality celého staveb- ného diela je správne vyhotovenie podkladových vrstiev najdôležitejšou fázou celej výstavby. Ani tá najkvalitnejšia dlažba nedokáže suplovať akékoľvek nedostatky a nekvalitu v podkladových vrstvách.
Riadne zhutnená pláň a riadne zhutnené podkladové vrstvy sú základnými podmienkami pre kvalitne odvedenú spodnú stavbu s dlhou životnosťou. Skladba podkladových vrstiev je vždy závislá od konkrétnych podmienok a predpokladaného zaťaženia budúcej plochy. V katalógu nájdete orientačné vzorové skladby podkladových vrstiev, avšak aj napriek tomu je potrebné poradiť sa s odborníkom.
Veľký dôraz je kladený na technologicky správne a kvalitné zhutnenie podkladových vrstiev po jednotlivých vrstvách, prípadne po ich častiach v hrúbke 10 – 15 cm. Predíde sa tak nebezpečenstvu prepadania dlažby v budúcnosti. Podklado- vé vrstvy sa vykonávajú v spáde budúcej spevnenej plochy.
Pre podkladové vrstvy sa používa výlučne certifikované kamenivo rôznych frakcií.
Vypĺňanie škár medzi dlažbou sa vykonáva výlučne kremi- čitým pieskom o veľkosti 1 – 4 mm. Orientačná spotreba piesku sa pohybuje na 1 cm výšky dlažby od 1,40 kg/m2 do 4,05 kg/m2 dláždenej plochy. Spotreba závisí na veľkosti položenej dlažby.
RUČNÁ POKLÁDKA DLAŽBY
Ručná pokládka dlažby sa vykonáva na urovnaný a do prí- slušného sklonu upravený podklad. Postup pokládky treba zvoliť vždy smerom proti spádu dláždenej plochy. Prísun kameniva a pokládka sa vykonáva z položenej dlažby.
Dlažba sa kladie v požadovanej väzbe tak, aby medzi jednot- livými kameňmi vznikla špára o šírke 3 – 5 mm. Škáry medzi radmi dlažieb musia byť rovné. Rovnosť škár v priebehu ukladania kontrolujeme napnutou šnúrou.
Neštandardné detaily, napr. okolo stĺpov, riešime dorezaním dlažby pílou na betón. Neodporúčame používať betónovú zálievku, pretože kvalita nemusí byť vyhovujúca a životnosť môže byť krátka.
Poslednou fázou pokládky dlažby je zhutnenie dlažby po- mocou vibračnej dosky a vyplnenie škár suchým kremičitým pieskom o veľkosti zŕn 1 – 4 mm. Zhutniť sa môže iba zašká- rovaný suchý a čistý (pozametaný) povrch dlažby. Zhutnenie sa vykonáva vibračnou doskou s max. hmotnosťou 90 kg, na ktorej je plastová alebo gumená podložka. Vibrovaním sa
dlažba zarovná aj v prípade výškových rozdielov jednotlivých dlaždíc. Po zhutnení sa vykoná doplnenie škár škárovacím pieskom a pozametanie povrchu dlažby. Po ukončení prác sa na dlažbe 2-3 týždne nechá v tenkej vrstve nanesený škárovací piesok.
Veľkoformátové pochôdzne platne sa ukladajú na precíz- ne pripravené štrkové lôžko bez konečného vibrovania, zarovnajú sa gumeným kladivom a škáry medzi platňami sa vyplnia škárovacím materiálom.
Kvalitné a dvakrát vykonané pieskovanie škár medzi dlažba- mi spôsobí rovnomerné rozkladanie tlaku pôsobiaceho na dláždenú plochu. Nedokonalé zapieskovanie môže spôsobiť pohyb jednotlivých dlaždíc a následné odpraskanie z po- vrchu alebo krajov jednotlivých prvkov.
Dlažba je vyrábaná z prírodných materiálov, ich farebnosť sa nedá prakticky žiadnym spôsobom stopercentne zaistiť. Preto odporúčame dláždiť plochu odoberaním dlažby sú- časne aspoň z troch paliet. Predíde sa tak možnému vzniku prípadného kontrastu v podobe farebných odtieňov na vydláždenej ploche. (Viď Výluka z reklamácií).
Pri výrobkoch vyrábaných špičkovou vibrozalievanou tech- nológiou (Imperial, Travertino, Montana, Ardosia, Ardosia Nuova, Eden Fein, Eden Grob a pod.) odporúčame šírku škáry 10 -15 mm. Uvedené výrobky by za žiadnych okolností nemali byť kladené na doraz bez škáry!
POKLÁDKA ZATRÁVŇOVACEJ DLAŽBY
Spôsob pokládky zatrávňovacej dlažby je totožný s poklád- kou zámkovej dlažby. Zvýšenú pozornosť treba venovať dodržaniu správnej šírky škár. Otvory sa zasypú kvalitnou zeminou zmiešanou s trávovým semenom. Pomiešanie sa vykonáva v bežnej miešačke alebo ručne.
Otvory na zatrávňovacej dlažbe musia byť vyplnené zeminou do výšky 2 cm pod hornou časťou pojazdnej plochy. Len
tak má tráva šancu dobre zakoreniť a rásť. Neprichádza tým k poškodeniu trávnika pri prejazde a neznehodnocuje sa ani pri bežnom kosení.
POKLÁDKA DLAŽBY VO FAREBNOM A MELÍ- ROVANOM VYHOTOVENÍ
Pri pokládke dlažby vo farebnom a melírovanom preve- dení je potrebné vždy rozobrať a klásť dlažbu z viacerých paliet naraz. Predíde sa tak kontrastu vo farbách na vydláž- denej ploche, u melírovanej vzniku farebných škvŕn. (Viď Výluka z reklamácií).
Farebné prevedenie „melírovaná" je vytvorené viacerými far- bami. Každý melír je nutné posudzovať na celej vydláždenej ploche, nie na jednom kuse, vrstve alebo palete. Po polo- žení sa získa výsledný efekt. Jedná sa o originálne riešenie
a výrobu, pri ktorej nie je možné vyrobiť kocky v rovnakom melíri, každá jedna dlažba je originálna. Preto sa táto dlažba nemusí zhodovať s nafotenými realizáciami.